Bardziej obszerny zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Bardziej obszerny zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o starcie nadawania roboczych sygnałów do nawigacji przez następne dwa satelity działające w ramach systemu zwanego Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Powiększa to zapełnienie nieba przez system do nawigowania Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 a także 10 zostały wystrzelone 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu długich, wymagających testów na orbicie, udało się potwierdzić ich działanie zgodne z oczekiwaniami. Zwłaszcza, z użyciem 20-metrowej anteny w siedzibie ESA na obszarze Belgii, przeprowadzono pomiary częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z tych satelitów, aby określić kształt sygnału i jego rozdzielczość.

Testowano dodatkowo poprawność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Badania były prowadzone z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku sprawdzano nadawanie poleceń i kontrolowanie satelitów, natomiast w drugim koordynowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco szybciej niż przewidywał plan. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przesyłanie pełnych sygnałów nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi obecnie także testy 2-óch następnych orbiterów systemu nawigacji (numer 11 i 12), które zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Z kolei orbitery nr 13 oraz 14 odbyły jakiś czas temu badania przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na obszarze Holandii a następnie zostały umieszczone w magazynie czekając na start.

Tymczasem na terenie Niemiec trwa produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Kompletny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Na chwilę obecną emitowane dane do nawigacji pozostają w formie „tymczasowej” – użytkuje je branża satelitarna do opracowania produktów oraz usług, które w późniejszym czasie zostaną dane samym użytkownikom.