Amerykanie raka leczą. Polacy na raka umierają

Amerykanie raka leczą. Polacy na raka umierają

Nowotwór prostaty da się zwalczyć lekiem na nowotwór piersi, za to medykament na raka skóry może okazać się efektywny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Naturalnie warunkiem jest, iż zbada się, która mutagen wywołał raka u pacjenta. Gdyby polscy medycy byli w stanie badać w taki sposób, jak koledzy z USA, chorzy mogliby uniknąć niszczącego leczenia, choćby stosowanej niemal na chybił trafił chemioterapii. Dużej grupie z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie jeszcze niedawno dzieliło się nowotwory zależnie od części ciała, które atakowały. Diagnozowano raka piersi, mózgu, jelita cienkiego lub prostaty Obecnie wiadomo, że to nie tylko miejsce, ale w głównej mierze występowanie określonych mutacji genowych powoduje, iż określony medykament będzie mógł być efektywny albo absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge sprawdza nadesłane fragmenty guzów pacjentów z całej planety analizując przy okazji wiele genów, które będą mogły mieć udział w rozwijaniu się nowotworu. Dla każdej osoby pacjenta szykuje unikalny raport ukazujący zdobytą wiedzę w zakresie znalezionych zmian genomowych a także porady, które medykamenty oraz z jakiego powodu da się zastosować w konkretnym przypadku.

U 20 letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc wykryto 2 tygodnie po fakcie, kiedy przebiegła bieg półmaratonowy. Kobieta była w dobrej kondycji oraz nie miała żadnych skutków choroby. W trakcie wizyty u okulisty, na jaką udała się po prostu po soczewki kontaktowe powiedziała okuliście iż ma błyski w oczach. Lekarz polecił kompleksowe badania, w trakcie jakich znaleziono guzki w obrębie płuc, węzłach chłonnych a także przerzuty do kości. Okazał się to guz płuca w wysokim czwartym stadium. Zdawało się, że jedynym wyjściem leczenia pozostanie długotrwała oraz niszcząca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący przekazał jednakże materiał z guza do wykonania badań profilowania genomowego. Ustalono, iż raka spowodowała mutacja w genach ROS1 oraz istnieje na ten rodzaj mutacji odpowiednie lekarstwo. Pomogło. Dzisiaj płuca Corey Wood pozostają zdrowe. Przypadek? Absolutnie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Przebadanie mutacji obecnych w tkance z nowotworem u leczonej osoby oraz dobór odpowiedniej terapii do danej sytuacji – stanowi to innowacyjne nastawienie do zwalczania raka. Doktor Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która owe analizy realizuje ocenia, że dzięki nim pacjent pobiera odpowiedni środek w odpowiedniej dawce nakierowany na konkretny cel. Od chwili przekazania materiałów do wykonania raportu upływa w granicach 2 tygodni. By zrealizować test wymagana będzie niewielka ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to być tkanka wzięta ówcześnie do badania histopatologicznego. Wynik badania ukazuje informację o ważnych dla przebiegu leczenia zmianach genomowych, potencjalnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach klinicznych realizowanych przy lekach, jakie są w stanie pomóc. Tego typu wiedza daje możliwość lekarzowi znaleźć najskuteczniejsze leczenie.